
The Story
The polished silver colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern black colored satin leather band provides the classic BERING look. The fine leather strap gives the watch a refined, almost noble touch. A Sunray dial protected by crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Sale |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 40 mm |
| Case height: | 7 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 40 mm |
| Case type: | round |
| Strap color: | Grey |
| Strap material: | satin leather |
| Strap length: | 190 mm |
| Strap width: | 12 mm |
| Clasp: | pin buckle |
| Dial color: | Grey |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 3 ATM |
Description
The polished silver colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern black colored satin leather band provides the classic BERING look. The fine leather strap gives the watch a refined, almost noble touch. A Sunray dial protected by crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Sale |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 40 mm |
| Case height: | 7 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 40 mm |
| Case type: | round |
| Strap color: | Grey |
| Strap material: | satin leather |
| Strap length: | 190 mm |
| Strap width: | 12 mm |
| Clasp: | pin buckle |
| Dial color: | Grey |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 3 ATM |












