
The Story
| Collection: | Titanium |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | brushed silver |
| Case length: | 49 mm |
| Case height: | 9 mm |
| Case width: | 43 mm |
| Case diameter: | 43 mm |
| Case material: | titanium |
| Strap material: | titanium strap with titanium links |
| Strap color: | silver |
| Strap length: | 175 mm |
| Strap width: | 21 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | titanium |
| Dial color: | black |
| Water proofness: | 5 ATM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Collection: | Titanium |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | brushed silver |
| Case length: | 49 mm |
| Case height: | 9 mm |
| Case width: | 43 mm |
| Case diameter: | 43 mm |
| Case material: | titanium |
| Strap material: | titanium strap with titanium links |
| Strap color: | silver |
| Strap length: | 175 mm |
| Strap width: | 21 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | titanium |
| Dial color: | black |
| Water proofness: | 5 ATM |











